Історія

sv_triyca_2Перша згадка про церкву сягає 1582 року. У ХVІ-ХVІІ ст. Троїцька церква була кафедральною. Троїцьку монастирську церкву вважають за найстаршу між іншими стародавніми церквами Кам’янця. Монастир утворився при ній тільки десь коло 1723 р., а давніше церква була міською парафіяльною. При ній жили намісники львівського православного єпископа.

Ще пізніше маємо документальні звістки про Троїцьку церкву з початку XVII ст. Так, в 1603 р. судовим вироком передано кам’янецькій Троїцькій церкві дім, що був колись подарований тій же церкві кам’янецьким міщанином Яковом Ковалем і був з давних часів у розпорядженні «братчиків тої церкви».

Церква св. Трійці входить до комплексу Святотроїцького монастиря (пам’ятка архітектури ХV-ХІХ ст.). Церква знаходилася в північній частині Старого міста, на високому земляному пагорбі. Пагорб обнесений кам’яним підмурком. Після виходу з міста турецьких військ більшість житлової забудови та храмів були в руїнах. Троїцька церква також була зруйнована. Лише в 1722 р. церква постала з руїн зусиллями отців-василіян, які заснували при церкві монастир та школу.

В 1795 р. Поділля з Кам’янцем після другого наділу Польщі було приєднано до Російської Імперії. Всі греко-католицькі храми були приєднані до православної церкви. В 1795 р. Троїцька церква стала православною монастирською.

Опис церкви

sv_triyca_5Залишилося кілька описів Троїцької церкви дослідниками XIX ст. Зовні вона була подібна на Петропавлівську і Іоанно-Предтечинську. В плані церква хрестоподібна, із заокругленими частинами хреста, крім західного. У східній абсиді містився вівтар. У північній і південній частинах церкви розміщені клироси. З західної сторони по всій ширині до церкви прибудована дзвіниця з куполом, увінчана високим шпилем з хрестом.

1795 року Свято-Троїцький монастир перейшов у відання православних єпископів. Церква була убогою. 1831 року архимандрит Георгій зазначав: «підлога хоча й плитного каменю, але жахлива і часом зіпсована, склепіння стали текти, начиння церков­ного, відповідного до святого храму, немає».

У такому вигляді Троїцька церква проіснувала до 1930-х років, коли була розібрана. В 1991-1998 на території Троїцької церкви проведені археологічні дослідження. Виявлені фундаменти церкви, законсервовані на рівні цоколя.

Архітектура церкви

Які були зміни в архітектурі Троїцької церкви, що в ній перебудовано або добудовано після первісного збудування, докладно не можна сказати. Відомо тільки от що : василіяни, які опікувалися цією церквою в першій половині XVIII ст., надбудували 1749 р. дзвіницю, але не відомо, чи вивели її з фундаменту, чи тільки підняли її вище. В 1854 р. перероблена дерев’яна баня над середньою частиною церкви: збільшена й покрита бляхою замість ґонт. В 1859 p., щоб дати церкві більше світла, були збільшені вікна (вікно стало довшим). Тодіж до вівтаря прибудовано: з півночі невеличку ризницю, а з півдня — пономарку з виходом до помешкання монахів. У західній частині церкви, що під дзвіницею, були колись двері на північ; тепер вони замуровані, але в середині зосталася ніша, а знадвору видно камінні сходи.

Щодо розмірів церкви, то вони були такі: довжина (без притвору) 23,5 м, ширина (без конх)-7,1 м.

  1. Сецинський Е. Каменец-Подольский. – К., 1895.- с135
  2. Сементовський. Каменец-Подольский. – К., 1862.. – сЛ9
  3. Сецинский Е. Исторические местности Подолии и их достопримечательности. -К-П., І9ІІ, с.З
  4. Палестинскій Сборникъ, вып. 27-й, Спб. 1888 г., ст. 89. M Синицкій, висше згад. праця, ст. 51.
  5. Прихода и церкви Подольской епархии. – К-П., 1901*

sv_triyca_6   sv_triyca_1


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/osbmkyiv/public_html/osbm-kp.com.ua/wp-content/plugins/bmo-expo/classes/theGallery.php on line 136